| Blahoželáme! | Bardejov 
Vitajte v Proxis, spol s r. o.

Vítame Vás na našej novej web stránke. Poskytujeme služby v oblasti webhostingu, webdesignu, internetu.

O spoločnosti Proxis, spol. s r.o.

Aktuality

Webhosting

Spoločnosť Proxis, spol. s r.o. ponúka komplexné riešenia v oblasti webhostingu. Od registrácie domén (.sk, .cz, .com, .net, .org, ...), cez poštové (emailové) schránky s nadštandardnou veľkosťou a možnosťami konfigurácie až po antispam a antivírusový systém na ochranu prichádzajúcej elektrickej pošty.

Webhosting - čo je to?

Pojem Webhosting resp. hosting je pojem v IT oblasti, ktorý označuje:

 • v širšom zmysle - prevádzka webovej stránky na serveri, s neustálym pripojením na Internet
 • v užšom zmysle - komerčná služba, ktorej základom je prevádzka webovej stránky a elektronickej pošty

Typy webhostingu

Podľa typu zdieľania systémových prostriedkov

 • zdieľaný alebo "sharovaný" hosting - prevádzka viacerých webových stránok na jednom serveri. Zákazníci (resp. správcovia webových stránok) zdieľajú systémové prostriedky serveru.
 • vyhradený alebo "dedikovaný" hosting - prevádzka webovej stránky na samostatnom serveri, vyhradenom pre potreby jedného zákazníka (jednej webstránky, portálu). Dedikovaný web hosting je výhodný pre web stránky s vysokou návštevnosťou a značným prenosom dát.

Podľa obchodného modelu

 • freehosting je webhosting zadarmo. Prevádzkovateľ freehostingovej služby poskytuje webhosting pre webové stránky zdarma. Obvykle je však webová stránka doplená prevádzkovateľom o reklamnú plochu alebo sa reklama nachádza priamo v adrese webovej stránky. Iným modelom býva, že poskytovateľ podmieni využitie freehostingu zakúpením inej komerčnej služby. Zabezpečenie a technická podpora pri freehostingu býva spravidla nízka, až žiadna.
 • komerčný alebo „profesionálny“ webhosting je platená služba. Za komerčný webhosting sa platia mesačné poplatky. Služba sa od freehostingu odlišuje absenciou reklamy a prítomnosťou prídavných služieb, ako je napr. technická podpora. Komerčný webhosting garantuje dostupnosť webovej stránky zmluvne.

Komerčný webhosting

Komerčný webhosting je možné rozdeliť na tieto základné skupiny:

 • webhosting ako doplnok k iným službám - k internetovému pripojeniu. Je poskytovaný v cene primárnej služby, avšak jeho kvalita tomu zodpovedá. Obvykle absentuje podpora pokročilých technológií. Je určený pre menej náročného zákazníka. Súčasťou služby je technická podpora, ktorá je poskytovaná spoločne s technickou podporou primárnej služby.
 • lacný - masový webhosting je typom špecializovanej webhostingovej služby. Je veľmi lacný, a preto cenovo prístupný každému klientovi. To je jeho hlavnou výhodou. Poskytovateľ sa zameriava na masový predaj služby a uniformnú podobu webhostingových účtov. Často absentuje možnosť výberu platformy alebo pokročilých technológií. Služba obvykle nebýva garantovaná písomnou zmluvou. Poskytovatelia sa snažia ušetriť na každom kroku, preto samozrejmosťou nie je ani písomný daňový doklad. Poskytovatelia sprístupňujú klientom on-line aplikáciu na správu webhostingového účtu.
 • technologicky zameraný webhosting je obvykle drahší, ale nemusí to byť pravidlo. Poskytovatelia sa zameriavajú na dostupnosť webových stránok, ktorú garantujú aj zmluvne. Táto forma služby poskytuje možnosť voľby technologickej platformy a využitia drahších (licencovaných) technológii skriptovacích jazykov a databáz. Zákazníkovi je k dispozícii on-line aplikácia na správu webhostingového účtu. Technická podpora je spravidla ešte dôslednejšia.Zdroj: wikipedia

Domény

Čo je doména?

Doména (doménové meno) je reťazec znakov. Môže obsahovať až 63 znakov, písmená anglickej abecedy, číslice a pomlčku. Doména je súčasťou firemnej identity. Je to akoby logo, vlastne to, čo si vaši zákazníci budú pamätať a spájať s vašimi službami a produktami. Registráciou doménového mena si zabezpečíte trvale svoj priestor na internete, ako pri zápise mena firmy do obchodného registra alebo registrácii ochrannej známky. Pri výbere domény je dôležitá koncovka, napríklad .sk, používané sú aj .net, .org, .info, .biz, .eu, .com.

Poznáme hlavne domény prvej, druhej a tretej úrovne (domény nižších úrovni sa používaju menej alebo vôbec)

Doména prvej, najvyššej úrovne

Predstavuje najvyšší stupeň v rámci medzinárodného systému názvov internetových domén. Ide o koncovku, ktorou končí každý názov domény. Môžeme ich rozdeliť do dvoch kategórií:

 • domény prvej úrovne so všeobecnou koncovkou – nie sú spojené s web stránkami žiadnej krajiny, napr. ”.com”, ”.org”, ”.net” alebo ”.int”
 • domény prvej úrovne s národnou koncovkou – označujú web stránky spojené s určitou krajinou, napr. slovenské ”.sk”, francúzske ”.fr”, nemecké ”.de” a iné

Doména druhej úrovne

Spravuje ich vždy konkrétna organizácia, napr. domény druhej úrovne pod medzinárodnou doménou sk spravuje spoločnosť SK-NIC, a.s.. Domény druhej úrovne prostredníctvom oprávnených registrátorov si môžu zaregistrovať majitelia domén, a to firmy, neziskové organizácie, fyzické osoby.
Doména druhej úrovne je napr.:

 • www.nazovfirmy.sk
 • www.vasemeno.sk

Doména tretej úrovne

Nazývané tiež subdomény. Majiteľ domény druhej úrovne si ich môže vytvoriť sám alebo administrátor jeho webhostingu a používať ich podľa vlastných potrieb.

Najpoužívanejšou doménou tretej úrovne je všeobecne známe www, taktiež môžete využívať ľubovoľné množstvo iných subdomén.
Doména tretej úrovne je napr.:

 • obchod.vasafirma.sk
 • portal.vasafirma.sk

zdroj: webydomena.sk

Serverhousing

datacenterSpoločnosť Proxis, spol. s r.o. ponúka svojim klientom rôzne serverhousingové služby. Spločnosť vlastní profesionálne housingové centrum s vlastnou klimatizáciou a výkonnými primárnymi aj záložnými zdrojmi napájania elektrickou energiou.

Čo je serverhousing?

Serverhousing je služba pre klientov, ktorí majú záujem o pripojenie ich servera alebo iných telekomunikačných zariadení do siete Internet. Tieto zariadenia sú umiestnené vo vyhradených priestoroch spoločnosti Proxis, spol. s r.o..

Prečo serverhousing od spoločnosti Proxis?

 • dlhoročné skúsenosti so serverhousingom
 • moderné technologické vybavenie
 • kvalitná zákaznícka podpora
 • spolupracujeme s dodávateľmi špičkového hardvéru a technológií
 • sme pripravení na IPv6
 • poskytujeme vysokú kvalitu služby - SLA
 • naši odborníci sú vám k dispozícii nielen pri inštalácii

Dedikovaný serverhousing

Dedikovaný serverhousing zahŕňa dve služby, a to prenájom a umiestnenie servera v dátovom/housingovom centre spoločnosti. Výhodou je, že klient nemusí investovať do hardvéru a zaťažovať sa inštaláciou a konfiguráciou zariadenia. So službou dedikovaný serverhousing:

 • všetko vybavíte rýchlo a bez starostí na diaľku
 • výber zo širokého portfólia kvalitných serverov - IBM, Dell a iné
 • žiadne investície do hardvéru, či už počiatočné alebo upgrade
 • zabezpečíme vám záložný hardvér s technickým zásahom v zmluvne garantovanom čase
 • konfigurácia HW a SW podľa vlastných potrieb
 • inštaláciu a konfiguráciu serverov zabezpečujú naši certifikovaní pracovnici

Virtuálny server

Virtuálny server (VPS) poskytuje plnohodnotnú alternatívu k umiestneniu vlastného alebo prenájmu dedikovaného servera v datacentre. VPS ponúka jedinečnú flexibilitu zriadenia, rozšírenia, zúženia, ako aj zrušenia potrebnej výpočtovej kapacity podľa aktuálnych potrieb klienta. Dané riešenie je vhodné pre všetky typy spoločností, ktoré požadujú vysokú dostupnosť služieb a dát, v účtovníctve, databáze klientov.
Výhody virtuálneho servera:

 • izolácia - každý virtuálny server má vlastný unikátny súborový systém, operačnej pamäte, konektivity, garantovanú časť diskovej kapacity, CPU. Prebieha v oddelenom prostredí a neovplyvňujú ho ďalšie VPS, ktoré prebiehajú na zdieľanom hardvéri.
 • customizácia - virtuálny server je variabilné riešenie. Na každom serveri sa dá nainštalovať vlastný operačný systém a vlastné aplikácie. Je možné ho spravovať ako dedikovaný server.
 • flexibilita - VPS poskytuje možnosť rozširovania a zužovania výpočtovej kapacity a vybraných softvérových licencií na základe aktuálnych potrieb spoločností.
 • prístupnosť - cenová dostupnosť je jednou s najväčších výhod virtuálneho servera. Oproti dedikovanému serveru je cena výrazne nižšia.

WHM a cPanel

Spoločnosť Proxis, spol. s r.o. umožňuje zákazníkom spravovať si vlastný hosting prostredníctvom webového rozhrania cPanel.

Čo je to cPanel?

cPanel (control panel) je ovládací panel pre webhosting založený na UNIXe, ktorý poskytuje grafické rozhranie a nástroje, ktorých cieľom je zjednodušiť správu hostingu a webových stránok.cpanel-logo cPanel využíva trojstupňovú štruktúru, ktorá poskytuje funkcie pre administrátorov, predajcov a koncových užívateľov/vlatníkov webových stránok, ovládať rôzne nastavenia webu a serverov prostredníctvom štandardného webového prehliadača.
Okrem GUI rozhrania (Graphical User Interface) má cPanel príkazový riadok a API (Application programming interface), ktorý umožňuje predajcom softwaru, firmám poskytujúcim hosting a vývojárom automatizovať štandardné procesy pre správu systému. cPanel je navrhnutý tak, aby fungoval buď ako dedikovaný server, alebo virtuálny privátny server a podporuje CentOS, Red Hat Linux a FreeBSD. Obsahuje aplikácie na správu serverov (Apache, PHP), databáz (MySQL, Postgres) Perl, BIND (DNS server) a FTP server. E-mail s podporou POP3, IMAP, SMTP služieb. 

Pre vyskúšanie prostredia môžete použiť demo v nasledujúcom odkaze: DEMO

VHM (Web Host Manager)

Spoločnosť Proxis, spol. s r.o. poskytuje k serverom aj webhostingový manažér (WHM), vrátane zaškolenia a poradenstva pri administrácii a spravovaní servera.

Čo je WHM?

Je to webový nástroj používaný administrátormi serverov a predajcami na spravovanie hostingových účtov na serveri. Administrátor servera môže vo WHM vytvoriť webhostingové účty, ku ktorým budú mať zákazníci prístup cez webové rozhranie služby cPanel a nimi vykonané zmeny ovplyvnia len ich účty na servery a nebudú mať dopad na fungovanie servera. Z WHM môže správca servera vykonávať údržbu, ako kompilácie Apache a aktualizáciu RMP (balíkov) nainštalovaných v systéme.


Zdroj: preložené z en.wikipedia

Bezpečnosť údajov

V dnešnej dobe si to už možno ani neuvedomujeme, ale počítače a informačné technológie sa stali každodennou súčasťou života aj bežného človeka. Do značnej miery to berieme ako samozrejmosťsecurity. V situácii, keď niečo nefunguje, uvedomujeme si, aký sme zraniteľný. Oblasti bezpečnosti informačných technológií vo firemnej ako i súkromnej sfére venovať značnú pozornosť. Dnes už vari nenájdeme firmu, ktorej kľúčové dáta by neboli uložené a spracovávané v informačnom systéme. Počítačom zdôverujeme všetky cenné informácie, ktorých výsledkom je úspech či neúspech nášho podnikania. Musíme si uvedomiť, že na naše počítače striehne mnoho nebezpečenstiev. Sú to často medializovaní hackeri a počítačové vírusy ako aj úplne obyčajné veci, napr. výpadok prúdu alebo prírodná katastrofa. Vo sfére informačných technológií sme účastníkmi nepretržitého nárastu útokov na počítače, servery aj celé siete. Moderním útočníkom už nestačí len to, že sa niekam dostanú, ale ich prvoradým cieľom je spôsobiť škodu, v tom horšom prípade sa obohatiť na úkor svojich obetí. Tieto dôvody prispeli k tomu, že v posledných rokoch je venovaná informačnej bezpečnosti veľká pozornosť ako na úrovni výrobcov softvéru, tak aj na úrovni bežných užívateľov.
Bezpečnosť údajov/dát (dátová bezpečnosť, zabezpečenie dát/údajov) je ochrana dát proti nepovolenému prístupu, zmenám, prenosu alebo zničeniu, ktoré sa vyskytli, či už náhodou alebo úmyselne. Zhodným pojmon je informačná bezpečnosť.

Spoločnosť Proxis, spol. s r.o. poskytuje rozsiahlu škálu riešení zabezpečenia údajov a poradenstva v tejto problematike.

Bezpečnostné ciele
Pri úsilí dosiahnuť bezpečnosť dát sa stanovujú tieto generické bezpečnostné ciele:

Integrita
Dáta nemôžu byť zmenené akokoľvek.

Dôvernosť
Údaje sú prístupné len oprávneným osobám.

Autentifikácia
Je mechanizmus identifikácie a overenia identity, pozostáva z dvoch zložiek:

 • identifikácia - login, prihlasovacie "ID", meno používateľa, predstavenie sa. Otázka: "Kto si?" Identifikácia: "Som užívateľ Jožko."

 • autentizácia - overenie identity jedinečným príznakom, osobný certifikát vystavený na konkrétnu osobu, osobné heslo, odtlačok prsta. Autentizácia: "Tvrdíš, že si Jožko. Si to naozaj ty? Preukáž sa svojím jedinečným heslom/certifikátom", atď.

Autorizácia
Znamená overiť oprávnenia osôb alebo objektov na prácu s dátami.

Nepopierateľnosť
Zahŕňa pôvod dát, nepopierateľnosť samotného podania, prenosu, či prijatia dát.

Zdroj: wikipedia

Veľkoplošné LED obrazovky

Potrebujete reklamu? Spoločnosť Proxis, spol. s r.o. poskytuje komplexnú realizáciu veľkoplošných LED obrazoviek pre rôzne využitie, od reklamných obrazoviek v exteriéry až po obrazovky na štadiónoch.
Naša spoločnosť sa zaoberá predajom, montážou a zaškolením obsluhy velkoplošných LED obrazoviek s použitím v exteriéry alebo interiéry. Obrazovky sú na slovenskom trhu novou formou rLED screeneklamného média. Taktiež ponúka dynamickú technológiu klientom ako novú alternatívu k zaužívaným reklamným médiam. Nová dynamická reklama prebehla vo vyspelých krajinách staromódne plagáty, bilboardy, bigboardy a megaboardy. Nové médium v sebe zahŕňa inovatívnosť s najvnímavejším ľudským zmyslom, a to zaručuje dobrú zapamätateľnosť s najvyššou mierou oslovenia klienta. Reklamné zariadenie je mnohonásobne výkonnejšie a efektívnejšie pri zadávaní veľkého množstva zobrazovaných informácií. LED obrazovka je jasnejšia ako štandardné tabule, je viditeľná z väčšej vzdialenosti, aj v priamom slnečnom svetle a zobrazuje video, 3D animácie, TV show, priame prenosy, prezentácie a vizuálne efekty na upútanie pozornosti. Základom LED obrazovky sú moduly, ktoré predstavujú najmenšiu stavebnú časť ďalších formátov, ktoré je možné zostaviť. Je možné zostaviť LED obrazovky v rôznych rozmeroch a pomeroch strán. Všetko záleží od Vašej predstavivosti alebo požiadaviek k danej akcii.

Možnosti využitia:

 • pre živé prenosy
 • pri kultúrnych, športových a spoločenských akciách
 • digitálny signál z video kamier aj dáta z externých videostrižien
 • ako multimediálne billboardy pre reklamné účely
 • obsah obrazovky PC a signál z televíznej PC karty
 • statické obrázky, video spoty aj signál z DVD prehrávača
 • statický i pohyblivý text v horizontálnom alebo vertikálnom smere
 • dáta z časomier, meračov alebo technických čidiel

V prípade záujmu si môžete objednať LED obrazovky od veľkosti ph2,8 až po ph32.

obrazovka

Základná charakteristika
Obraz je tvorený s veľkým množstvom svietiacich LED diód, ktorých farbu, jas, aj kontrast možno upraviť pomocou počítačového programu. Výsledkom, ktorý sa zobrazí na LED obrazovke, je jasný obraz, video alebo text, ktorý je plne farebný a výborne čitateľný aj za prudkého denného svetla, či tmavej noci. LED obrazovky sa používajú v interiéry aj v exteriéry za extrémnych teplotných podmienok.

Čo je LED dióda?

Luminiscenčná dióda (Light Emitting Diode, svetelná dióda, elektroluminiscenčná dióda, LED, LED dióda, zriedkavo žiarivá dióda, dióda emitujúca svetlo, ľudovo ledka) je polovodičová elektronická súčiastka, ktorá vyžaruje úzkospektrálne svetlo, keď ňou prechádza elektrický prúd v priepustnom smere. Svietiaci efekt je následkom žiarivej rekombinácie

LEDelektrón-dierového páru a je formou elektroluminiscencie. Farba vyžarovaného svetla závisí od štruktúry PN prechodu aj od použitého materiálu. Vďaka výskumu polovodičových heteroštruktúr je možné vytvorenie LED a laserových diód, na ktorom pracoval ruský vedec Žores Ivanovič Alfiorov. Prvú prakticky použiteľnú LED diódu vyvinul v roku 1962 kanadský vedec Nick Holonyak.

Technológia zobrazenia

Obrazovky sa vyrábajú v rozmanitej škále možností s rôznou veľkosťou pixelov a dvomi zobrazovacími technológiami, a to Real pixel a Virtual pixel. Rozdiely medzi technológiou Virtual Pixel a Real Pixel:

 • Real pixel - je najjednoduchšie riešenie, fyzická veľkost pixelu (LED diódy) na LED obrazovke sa rovná velkosti pixelu zobrazeného na obrazovke, fyzické rozlíšenie sa rovná rozlíšeniu obrazovky.
 • Virtual pixel - obrazovky vytvárajú obraz z LED priradeným pixelom, ako aj zo susedných diód, čo umožňuje optické rozlíšenie, ktoré je dvakrát väčšie ako fyzické rozlíšenie obrazovky.

 

virtual pixel


viac info: VEĽKOPLOŠNÉ OBRAZOVKY.sk

Informačné systémy

Spoločnosť Proxis, spol. s r.o. ponúka analýzu, vývoj a následne realizáciu informačných systémov pre firmy a organizácie.
Ponúkame:

 • analýzu bezpečnostných rizík pre firemné informačné a komunikačné systémy
 • routre, switche, firewally
 • antivírusové a antispamové systémy
 • inštaláciu bezpečnostných prvkov do LAN sietí
 • služby PKI

Význam informačného systému

V súčasnosti má oveľa väčší význam získavanie, spracovanie a manažovanie informácií. Informácia sa stáva strategickou veličinou, preto je potrebné z hľadiska nadobudnutia, archivovania a spravovania starať sa o ňu. O informačných systémoch (IS) sa hovorí veľmi často. Ich výklad nie je vždy jednoznačný, aj z tohto dôvodu veľa nezainteresovaných ľudí si tento pojem vysvetľuje ako zložitý systém, ktorý môže vyriešiť všetky problémy podniku. Informačný systém (IS) je systém na zber, udržiavanie, spracovanie a poskytovanie informácií. Informačným systémom je telefónny zoznam, kartotéka, kniha došlej pošty alebo účtovníctvo. Systém nemusí byť automatizovaný pomocou počítačov. IS je vhodný do každej oblasti podnikania - obuvnícky priemysel, nábytkársky priemysel, chemická kontinuálna procesná výroba, potravinárske firmy, podniky verejných služieb, plynárenský priemysel, elektrárne, distribučné firmy, aj strojársky priemysel. IS je systém zameraný hlavne na riadenie základných funkcií podniku. Jeho úlohou je zisťovať podnikové zdroje a má umožniť hľadať v nich skryté rezervy.

Internet

Spoločnosť Proxis, spol. s r.o. poskytuje pripojenie do siete Internet pomocou optického kábla (Fiber-NET.sk), ako aj pomocou Wi-fi bezdrôtovej a metalickej siete (ProxisNET), ktoré prispôsobuje potrebám a požiadavkám klienta. V rámci požiadaviek vám zostaví kvalitné, výhodné a spoľahlivé riešenie, ktoré bude technologicky zodpovedať vašim nárokom na rýchly prenos dát a prístup k informáciám.

Aktuálne všeobecné obchodné podmienky platné od 01.12.2016

 

Čo je Internet ?

internet-bardejovInternet (z angl. výrazu interconnected networks - prepojené siete), hovorovo net alebo sieť, je verejne dostupný celosvetový systém vzájomne prepojených počítačových sietí, ktoré prenášajú dáta pomocou prepínania paketov za použitia štandardizovaného Internet Protocolu (IP) a mnohých ďalších protokolov. Skladá sa z množstva menších komerčných, vládnych, akademických a vojenských sietí. Využíva sa ako prenosové médium pre rôzne informácie a služby, napr. elektronická pošta, chat a systém vzájomne prepojených webstránok a dokumentov World Wide Webu (WWW).

World Wide Web

Internetový výskum, založený na vyhľadávaní pomocou kľúčových slov vo vyhľadávačoch ako Google, poskytuje miliónom ľudí na celom svete jednoduchý a okamžitý prístup k širokému a rozličnému online informačnému obsahu. Encyklopédie a tradičné knižnice neumožňujú takú náhlu a extrémnu decentralizáciu informácií a údajov ako internet.

Vzdialený prístup

Internet poskytuje užívateľom počítačov jednoduché pripojenie k iným počítačom a informačným a komunikačným službám kdekoľvek na svete. Podľa požiadaviek je možné používať zabezpečenie, autentifikáciu a kryptovanie alebo sa zaobísť aj bez nich. Na základe toho sa rozšírili možnsoti práce z domu, spolupracovať a zdieľať informácie v mnohých priemyselných odvetviach. Účtovník sediaci doma môže revidovať knihy spoločnosti sídliacej v inej krajine pomocou servera v tretej krajine, ktorý spravujú IT špecialisti zo štvrtej krajiny. Tieto účty mohli byť vytvorené doma pracujúcimi knihovníkmi z iných vzdialených lokalít na základe informácií, ktoré im prišli e-mailom z celého sveta. Niektoré z týchto aplikácií boli možné už pred rozšírením internetu, avšak cena potrebných súkromných liniek by znemožnila ekonomicky výhodné použitie mnohých z nich. Úradník, ktorý sa nachádza mimo svojej kancelárie, možno na druhej strane Zeme na pracovnej ceste alebo dovolenke si môže otvoriť vzdialenú pracovnú plochu zo svojej kancelárie použitím zabezpečeného Virtual Private Network (VPN) spojenia cez internet. To mu umožňuje rovnaký prístup k súborom a aplikáciám, ako keby sedel za svojím stolom.

Zdieľanie súborov

Priateľom, ako aj spolupracovníkom môžeme zaslať počítačový súbor ako prílohu. Pre ľahšie stiahnutie sa dá nahrať súbor na webstránku alebo FTP server. Môžeme ho uložiť do zdieľaného adresára na súborovom serveri. Záťaž masového sťahovania možno znížiť použitím zrkadlových (mirror) serverov alebo peer-to-peer služieb.

V každom z týchto prípadov je umožnené riadiť prístup k súborom pomocou autentifikácie používateľov. Obsah prenášaných súborov môže byť skrytý na základe kryptovania. Prv ako zákazník dostane prístup k súboru je možné vykonať finančný prevod. Cenu sa uhrádza napríklad pripísaním na ťarchu kreditnej karty, ktorej detaily sa môžu poslať v kryptovanej forme cez internet. Pôvod a autentickosť je možné overiť digitálnym podpisom alebo pomocou tzv. „message digestu“ (SHA-1).

Tieto jednoduché možnosti v celosvetovom meradle menia ťažisko výroby, predaja a distribúcie mnohých typov produktov, ktoré sa dajú zredukovať na počítačový súbor. Napr. všetky druhy úradných dokumentov, publikácií, softvérových produktov, hudby, fotografie, videa, animácií, grafiky a iných druhov umenia. Na druhej strane to spôsobuje seizmické otrasy v oblastiach trhu, ktoré boli doposiaľ ovládané kamennými spoločnosťami. Asociácia RIAA (Recording Industry Association of America) má mimoriadne silný hlas proti týmto problémom.

Možnosti pripojenia

analógová (bežná telefónna linka)

na pripojenie je potrebný modem, telefónna linka a konto u providera

pevná linka

umožňuje trvalé pripojenie k Internetu rýchlosťou v rozsahu 64kbit/s až 2Mbit/s. Výhoda - dostupnosť takmer na celom území Slovenskej republiky.

ISDN (Integrated Services Digital Network)

vysoko rýchlostná plne digitálna telefónna komunikácia, ktorú je možné prevádzkovať v existujúcej telefónnej sieti. Je to systém digitálneho prenosu dát jedným (prenosová rýchlosť 64 kbit/s) alebo dvomi nezávislými (prenosová rýchlosť 128 kbit/s) B-kanálmi.

DSL (Digital Subscriber Line)

moderná technológia, ktorá umožňuje rýchly prístup do Internetu. Prenos dát sa realizuje asymetricky, t.j. v smere od poskytovateľa služby k užívateľovi – downstream (sťahovanie údajov) je prenosová rýchlosť dátového signálu vyššia ako v smere užívateľa – upstream (odosielanie e-mailov). V porovnaní s klasickými technológiami pripojenia do Internetu (analógová linka, ISDN) je rýchloť prenosu niekoľkonásobne vyššia.

ADSL (Asymetric Digital Subscriber Line)

najrozšírenejšia forma DSL technológie. Technológia umožňuje prenos digitálnych informácií a zvyšuje šírku pásma na existujúcich telefónnych linkách.

GPRS pripojenie (General Purpose Radio Services)

na využívanie GPRS musíte vlastniť mobilný telefón podporujúci túto technológiu a sieťovú kartu v PC. GPRS je výhodná na sťahovanie e-mailov a prezeranie web stránok. Nie je vhodná na sťahovanie väčších súborov.

EDGE

pre využitie EDGE je potrebné vlastniť zariadenie, ktoré ju podporuje (mobilný telefón, modem) a nachádzať sa v oblasti, kde je EDGE. Technológia EDGE výrazne zlepšuje súčasné možnosti GSM/GPRS siete. Je označovaná ako technológia sietí tretej generácie (3G), považuje sa aj za prirodzený evolučný medzistupeň vývoja medzi sieťami druhej generácie (GSM/GPRS) a treťou generáciou umožňujúcou videotelefóniu (UMTS).

satDSL (satelitné pripojenie)

vhodné najmä pre firmy - od menších až po korporácie. Satelit nie je vhodný pre domácnosti najmä pre jeho cenu. Výhodou je pokrytie (prakticky všade na svete). Pripojenie má jedno špecifikum – je nevhodné pre real-time aplikácie ako videokonferencie, hranie hier vďaka oneskoreniu (lagu) zhruba do 10 sekúnd. Už pri telefonovaní cez satelit (kde sa používa omnoho nižší dátový tok) sa oneskorenie signálu pri dlhej ceste „zem1 – družica – zem2 a späť“ pohybuje okolo sekundy.

WiFi (Wireless Fidelity)

bezdrôtová technológia prenosu dát. Wi-Fi bolo navrhnuté pre bezdrôtové zariadenia a lokálne siete, ale dnes sa často používa na pripojenie k internetu. Umožňuje osobe so zariadením s bezdrôtovým adaptérom (PC, notebook, PDA) pripojenie k internetu v blízkosti prístupového bodu (access point). Typická Wi-Fi zostava obsahuje jeden alebo viac prístupových bodov (AP z anglického slovného spojenia „access point“) a jedného alebo viacerých klientov.

optické pripojenie

pod pojmom optika si treba predstaviť hlavne optické káble (bývajú zakopané v zemi). V optických kábloch sa nachádzajú optické vlákna, prostredníctvom ktorých sa šíri signál rýchlosťou svetla. Jedno optické vlákno má na dnešné požiadavky prakticky neobmedzenú kapacitu. V súčasnosti je to najrýchlejší a najstabilnejší spôsob prenosu dát, využívaný najmä telekomunikačnými operátormi k zabezpečeniu rýchlej a stabilnej siete. U nás je optika využívaná pre chrbticovú (nosnú) sieť. Na rozvody v rámci obytného domu a do domácnosti používame metalické káble, ktoré na malé vzdialenosti a pre koncové body s veľkou rezervou pokrývajú naše kapacitné potreby.

Wi-fi

Wi-Fi (Wi-fi, WiFi, Wifi, wifi)

je sada štandardov pre bezdrôtové lokálne siete LAN (WLAN) v súčasnosti založených na špecifikácii IEEE 802.11. Wi-Fi bolo navrhnuté pre bezdrôtovéwifi zariadenia a lokálne siete, hoci dnes sa používa na pripojenie k internetu. Osobe so zariadením s bezdrôtovým adaptérom (PC, notebook, PDA) umožňuje pripojenie k internetu v blízkosti prístupového bodu (access point). Geografická oblasť pokrytá jedným alebo niekoľkými prístupovými bodmi sa nazýva hotspot. Certifikované produkty môžu používať oficiálne logo Wi-Fi, ktoré označuje produkty spolupracujúce s iným certifikovaným produktom.
Pojem Wi-Fi je slovná hračka ku „Hi-Fi“ (high fidelity – „vysoká vernosť“), čo sa dá aplikovať ako skratka ku wireless fidelity – „bezdrôtová vernosť“, názov skratkou nie je.

História
Wi-Fi bolo vynájdené v roku 1991 vo firme NCR Corporation/AT&T (neskôr Lucent & Agere Systems) v meste Nieuwegein, Holandsko. Prvé bezdrôtové produkty (pôvodne pre pokladničné systémy) boli uvedené na trh pod názvom WaveLAN s rýchlosťami 1 Mbps/2 Mbps. Vic Hayes (vynálezca Wi-Fi, nazývaný „otec Wi-Fi“) sa so svojím tímom podieľal na návrhu štandardov IEEE 802.11b, 802.11a a 802.11g. V roku 2003 Vic odišiel z Agere Systems do dôchodku. Agere Systems bol pod silným tlakom konkurencie, hoci ich produkty boli špičkovej kvality, zákazníci požadovali lacnejšie Wi-Fi riešenia. Chipset 802.11abg all-in-one od Agere (kódové označenie: WARP) na trhu neuspel. Agere Systems sa rozhodli opustiť Wi-Fi trh na konci roka 2004.

Ako funguje
Typická Wi-Fi zostava obsahuje jeden, príp. viac prístupových bodov (AP z anglického slovného spojenia „access point“) a jedného, príp. viacerých klientov. AP vysiela prostredníctvom paketov nazývaných beacons (signály, majáky) svoj SSID (Service Set Identifier, sieťové meno), ktoré sú prenášané každých 100 ms rýchlosťou 1 Mbps (najnižšia rýchlosť Wi-Fi). To zaručuje klientovi to, že prijímajúci signál z AP môže komunikovať rýchlosťou aspoň 1 Mbps. Na základe nastavení (podľa SSID) sa klient rozhodne, či sa k AP pripojí alebo nie. Napr. ak sú dva prístupové body s rovnakým SSID v dosahu klienta, klient sa podľa sily signálu môže rozhodnúť, ku ktorému AP sa pripojí. Wi-Fi štandard ponecháva pripojovacie kritériá a roaming (prechod medzi hotspotmi) úplne na klienta. To predstavuje silu Wi-Fi. Znamená to, že jeden bezdrôtový adaptér môže dosiahnuť podstatne lepší výkon ako druhý. Aj napriek tomu, že sa Wi-Fi prenáša vzduchom, má rovnaké vlastnosti ako neprepínaný ethernet. Môžu sa objaviť aj kolízie ako v neprepínaných ethernetových sieťach.

Zabezpečenie WiFi

V súčasnosti je problémom WiFi jeho nekontrolované masové rozšírenie. Komerční operátori ponúkajú smerovače so vstavaným WiFi, ale vo väčšine prípadov je Wifi v zariadení povolené a nezaheslované. Neskúsení používatelia nedokážu prístroj nastaviť a postačuje im, keď pripoja internet do svojho stolného počítača. Ich pozornosti unikne, že je aktívna anténa. Poskytujú tým prístup k svojim počítačom a internetu každému v dosahu WiFi. Signál prechádza stenami budov. V prípade, že má účastník zariadenie na vyššom poschodí, je signál zachytiteľný až do kilometra. Preto nie je problém nájsť na sídliskách množstvo nezabezpečených WiFi sietí. Každé WiFi zariadenie poskytuje možnosť nastaviť rôzny stupeň ochrany.

802.11 ŠTANDARD

WEP (Wired Equivalent Privacy)

Predstavuje pôvodné zabezpečenie WiFi siete, ktoré od roku 1999 je súčasťou IEEE 802.11. Cieľom WEP bolo zaistiť rovnakú ochranu ako pri drôtových sieťach. Informácie v bezdrôtových sieťach sa prenášajú vzduchom, preto je ľahké ich odposlúchať. Nie je potrebné fyzicky sa pripojiť drôtom k sieti. WEP využíva symetrickú streamovanú šifru RC4 pre utajenie informácii a pre overenie ich správnosti používa metódu CRC-32 kontrolného súčtu. Podstatou RC4 je, že sa šifruje odosielaná správa podľa nejakého kľúča a na cieľovom bode sa táto správa cez kľúč dešifruje. 64bitový WEP používa 40bitový kľúč, ku ktorému je pripojený 24bitový inicializačný vektor a spolu tak tvorí 64bitový RC4 kľúč. 128bitový WEP používa 104 bitový kľúč, ku ktorému je pripojený 24bitový inicializačný vektor a spolu tvoria 128bitový RC4 kľúč. V súčasnosti sa používa 128bitový - 256bitový WEP. Sťažuje prácu crackerom, pretože čím je dlhší, tým je lepší. Pre šifrovanie kľúča sa nepoužíva dĺžka bitov, ktorá je uvedená na obale od zariadenia, ale až 24bitov ostáva na inicializačný vektor. Tento typ kódovania je však už zastaraný. V roku 2005 skupina z FBI poskytla ukážku, ako sa dá prelomiť WEP ochrana pomocou verejne dostupných nástrojov za 3 minúty. WEP ochrana je lepšia ako žiadna, hoci nie je tak zaistená ako viac prepracovaná WPA-PSK.

WPA (Wi-Fi Protected Access)
WPA

Predstavuje softvérové – firmvérové vylepšenie WEP. Ide len o zmenu firmvéru, bežné WLAN zariadenia pracujúce s WEP môžu byť aktualizované, t.j. nie je potrebné kupovať nové zariadenia. WPA vytvorila Wi-Fi Alliance. Výhodou WPA bolo prijatie mechanizmov zo vznikajúceho štandardu 802.11i – šifrovanie komunikácie a riadenie prístupu do bezdrôtovej siete. Do ochrany bol pridaný TKIP šifrovací algoritmus, ktorý zabezpečil veľké zlepšenie bezpečnosti prenosu.

WPA Enterprise (WPA)

Používa RADIUS (Remote Authentication Dial In User Service), ktorý predstavuje užívateľskú vytáčanú službu pre vzdialenú autentizáciu (pozri EAP) Autentizačná metóda je 801.2 X/EAP so šifrovacím algoritmom TKIP alebo RC4.

WPA PSK (WPA Personal)

Používa zdieľaný kľuč PSK (Pre-shared key), ktorý pozostáva z frázy v rozmedzí znakov od 8 do 63. Táto fráza sa šifruje TKIP algoritmom. Autentizačná metóda PSK so šifrovacou metódou TKIP, šifra je len RC4.
Aj napriek tomu, že WPA a TKIP majú nespočetné výhody, uvažovalo sa s nimi len ako o dočasnom riešení, ktoré bolo užitočné do príchodu štandardu 802.11i. Operačný systém Windows XP pridal v apríli 2003 podporu WPA, ale boli aj certifikované prvé zariadenia používajúce WPA. WPA poskytuje základnú podporu pre AES-CCMP algoritmus, ktorý je preferovaný v štandarde 802.11i a v ochrane WPA2.

802.11i ŠTANDARD

Najnovší a najlepší spôsob ochrany WLAN je štandard 802.11 RSN. Využíva metódu ochrany WPA2, ktorá ale vyžaduje najnovší hardware, oproti staršej verzii WPA1.

WPA2 (WI-FI Protected access 2)

WPA2 implementuje povinné prvky IEEE 802.11i štandardu. Konkrétne pridáva k TKIP nový algoritmus CCMP (Counter Mode with Cipher Block Chaining Message Authentication Code Protocol) založený na AES, ktorý je považovaný za úplne bezpečný. Od 13. Marca 2006 je certifikácia WPA2 povinná pre všetky nové zariadenia, ktoré chcú byť certifikované ako Wi-Fi®.

WPA2 Enterprise (WPA2)

Používa RADIUS (Remote Authentication Dial In User Service) – užívateľská vytáčaná služba pre vzdialenú autentizáciu. Autentizačná metóda 802.1 X/EAP s predvolenou šifrovacou metódou AES (CCMP), podporuje aj TKIP, šifra je AES, voliteľné je aj RC4.

WPA2 Personal (WPA2-PSK)

Využíva zdieľaný kľuč PSK (Pre-shared key), ktorý pozostáva z frázy v rozmedzí znakov od 8 do 63. Táto fráza sa šifruje algoritmom TKIP alebo AES. Autentizačná metóda PSK (Pre-shared key) s predvolenou šifrovacou metódou AES (CCMP), šifra je AES, voliteľné je aj RC4.

Šifrovacie algoritmy

TKIP

Bol zostrojený pre jednoduché vloženie do nových firmvérov pre zariadenia siete 802.11. Používa rovnaký šifrovací algoritmus ako WEP. Štandardne používa 128bitový kľúč a oproti WEP zahŕňa dynamické dočasné kľúče. TKIP pracuje s automatickým kľúčovým mechanizmom, ktorý modifikuje dočasný kľúč každých 10 000 paketov. Výhodou TKIP je Message Integrity Check (MIC), t.j. kontrola integrity správ. MIC je lepšie zabezpečenie integrity správ ako kontrolný súčet CRC. MIC útočníkom znemožňuje zmeniť správy po prenose.

AES (CCMP)

Šifra používa symetrický kľúč. Ten istý kľúč sa používa aj pre dešifrovanie. Dĺžka kľúča je v rozmedzí znakov 128, 192 alebo 256 bitov. Metóda šifruje dáta postupne v blokoch s pevnou dĺžkou 128 bitov. Šifra sa vyznačuje vysokou rýchlosťou šifrovania. V poslednej dobe nebol uverejnený prípad prelomenia tejto metódy ochrany dát.

EAP (Extensible Authentication Protocol)

Roozširujúci autentifikačný protokol. Protokol, pri ktorom sa na autentifikáciu používa digitálny certifikát, ktorý sa musí predinštalovať na klientsky PC. Typicky sa používa s RADIUS serverom na autentifikáciu používateľov pri veľkých podnikových sieťach. EAP protokol je používaný v štandardoch 802.1X a v ochranách WPA Enterprise a WPA2 Enterprise.

LEAP (Lightweight EAP)

LEAP protokol vyvinula firma Cisco, je zostavený na 802.1X a pri použití s WEP minimalizuje bezpečnostné chyby. Táto verzia EAP je bezpečnejšia ako EAP-MD5. Na autentizáciu využíva MAC adresy. Tento protokol nie je bezpečný pred crackermi. V súčasnosti firma CISCO odporúča používateľom, aby využívali novšie verzie EAP, napr. EAP-FAST, PEAP alebo EAP-TLS.

PEAP (Protected EAP)

PEAP nie je šifrovací protokol. PEAP autentifikuje klientov v sieti. Na autentizáciu využíva verejné kľúčové certifikáty. Následne sa vytvára šifrovaný SSL/TLS tunel medzi klientom a autentizačným serverom. Metóda bola vytvorená v spolupráci Cisco, Microsoft a RSA Security.

PEAPV0/EAP-MSCHAPV2

Je najčastejšie používaná forma PEAP. Vnútro autentizácie tvorí Microsoft's Challenge Handshake Authentication Protocol. Je druhý široko podporovaný EAP štandard na svete.

PEAPV1/EAP-GTC

Vytvorila spoločnosť Cisco. Microsoft nikdy nepridala podporu pre PEAPV1 do svojho operačného systému. Využíva sa len zriedka.

EAP-TLS (EAP – Transport Layer Security)

Bezpečnosť TLS (neoficiálne SSL – Secure Sockets Layer) protokolu je veľmi silná. Používa tzv. PKI (Public key infrastructure – infraštruktúru verejných kľúčov) na ochranu komunikácie pre RADIUS autentizačný server. Protokol je zriedka rozšírený, hoci je považovaný za jeden z najbezpečnejších štandardov EAP. Je univerzálne podporovaný všetkými výrobcami wireless hardvéru, ako aj Microsoftom.

EAP-TTLS/MSCHAPV2 (EAP – Tunneled Transport Layer Security)

Je to EAP protokol, ktorý rozšíril EAP-TLS. Vytvorili ho firmy Funk Software a Certicom. Od operačného systému Microsoft Windows nie je natívna podpora, ale je široko podporovaný cez všetky platformy. Na používanie je potrebné nainštalovať malý program, napr. SecureW2. EAP-TTLS ponúka veľmi dobrú ochranu. Klientsky počítač nepotrebuje byť autentifikovaný cez certifikačnú autoritu - prihlásenie s PKI certifikátom na server, postačuje klasické spojenie server – klient. Zjednodušilo to procedúry nastavovania, pretože v tomto prípade nie je potrebné, aby boli nainštalované certifikáty na každom klientovi.

EAP-SIM

Predstavuje špecifický mechanizmus pre vzájomnú autentizáciu a prijatie kľúčového spojenia pri používaní GSM-SIM alebo GSM-based mobilných telefónnych sietí.

Wi-Fi špecifikácie

Špecifikácia

Rýchlosť

Frekvencia / Pásmo

Kompatibilita

802.11b

11 Mbit/s

2,4 GHz

b

802.11a

54 Mbit/s

5 GHz

a

802.11g

54 Mbit/s

2,4 GHz

b,g

802.11n

300 Mbit/s

2,4 GHz

a,b,g,n